Bowls Wiltshire Competition Honours – Mens Pairs

Year Winners Club Score Runners Up Club Score
2017 G Fippen, N Grenfell Holt 17 S Heseltine, A Wickham Chippenham Town 15
2016 R Francis, G Shadwell Spencer Moulton D Snell, M Biggs Royal Wootton Bassett
2015 J. Davis, B. Gadd Holt 27 R. Francis, G. Shadwell Spencer Moulton 9
2014 W. Simmonds, W. Snook Holt 20 M. Jackson, M. Biggs Westlecot 19
2013 M. Jackson, M. Biggs Westlecot 19 G. House, J. Webb Alderbury 16
2012 D. Godwin, P. Macdonald Chippenham Town 16 M. Jackson, M. Biggs Westlecot 15
2011 M. Jackson, M. Biggs Westlecot 18 J. Haselton, S. Heseltine Chippenham Town 10
2010 K. Fletcher, C. Brown Chippenham Town 25 R. Summers, K. Bailey Holt 7
2009 M. Jackson, M. Biggs Westlecot R. Green, R. Sowden West End
2008 G. Hatherall, M. Dyer Westlecot T. Walkley, D. Snell Wootton Bassett
2007 R. Jennings, B. McCay Chippenham Town C. Cheesley, R. Sowden Purton
2006 M. Tyler, M. Crook Amesbury 24 D. Kirwan, J. Roy Blue Circle 16
2005 K. Oliver, M. Oliver Holt 19 D. Royle, G. Morphet Rodbourne Cheney 18
2004 P. Macdonald, G. Shadwell Spencer Moulton 21 M. Biggs, M. Dyer Westlecot 11
2003 M. Savin, J. Lucas Chippenham Town 25 M. Oliver, M. Webb Holt 10
2002 M. Biggs, S. Warren Westlecot 20 I. Jefferies, N. Hope Westlecot 17
2001 A. Stevenson, M. Dyer Westlecot 19 M. Biggs, S. Warren Westlecot 16
2000 M. Murley, N. Smith Wootton Bassett 20 A. Stevenson, M. Dyer Westlecot 12
1999 D. Godwin, B. Godwin Trowbridge Town 19 A. Stevenson, M. Dyer Westlecot 18
1998 D. Simpkins, N. Gould Chippenham Town 25 A. Tucker, R. Gall Cooper-Avon 13
1997 M. Biggs, S. J. Warren Westlecot 23 M. Litherland, N.Price Cooper-Avon 10
1996 R. Grice, V. Kimber Marlborough 20 M. Meaden, G, Shadwell Trowbridge Town 19
1995 M. Biggs, S. J. Warren Westlecot 22 S. Snell, D. Snell Wootton Bassett 7
1994 K. Cousins, D. Lambert Downton 24 S. Remington, A. Moore Spencer Melksham 7
1993 G. Thomas, K. Hutchens Westinghouse 25 T. Mitchell, J. Squires Corsham 15
1992 R. Wickham, M. Trimble Malmesbury 17 I. Jefferies, S. Cornish Rodbourne Cheney 16
1991 D. Lambert, D. Shipp Amesbury 29 R. Ford, P. Loney Marlborough 26
1990 J. Nicholls, S. J. Warren Westlecot 24 M.Webb, A.Moore Spencer Melksham 19
1989 D. Snell, M. Biggs Wootton Bassett 19 M. Webb, A. Moore Spencer Melksham 18
1988 V. Kimber, P. Wheeler Pewsey Vale 18 S. Rushmere, A. Briars Holt 17
1987 B. Hudson, B. Fernandes Swindon 26 M. Webb, A. Moore Spencer Melksham 20
1986 P. Riches, J. Gaines Alderbury 18 W. Gourlay, R. Wright Wilton 17
1985 D. Snell, M. Biggs Wootton Bassett 19 W. Bird, D. Shipp Amesbury 18
1984 G. Pratt, J. Aylward Malmesbury 21 R. Wickham, M. Trimble Malmesbury 20
1983 S. Remington, N. Remington Trowbridge Westbourne 28 K. Oliver, P. Oliver Holt 17
1982 W. Gourlay, R. Wright Wilton 22 E. Edwards, J. Squires Corsham 21
1981 R. Algar, C. Stroud Trowbridge Westbourne 25 D. Maslen, B. Hudson Swindon 14
1980 L. Ball, J. Hockley Pewsey Vale 27 R. Algar, C. Stroud Trowbridge Westbourne 26
1979 P. Davis, H. Pryse Spencer Melksham 29 H. Clarke, P. King Westinghouse 5
1978 K. Gardiner, D. York Devizes 16 B. Fernandes, M. John. (sub C. Newman) Swindon 13
1977 R. Burchill, J. Cook Devizes 20 D. Isted, G. Mitchell Amesbury 11
1976 R. Burchill, J. Cook Devizes 20 P. McLoughlin, J. Aylward Malmesbury 16
1975 E. Stevens, R. Hill Westlecot 25 P. Yeates, J. White Amesbury 8
1974 R. Burchill, J. Cook Devizes 25 B. N. Martin, V. Shail Westlecot 10
1973 H. Scriven, E. Fahey Salisbury Electricity 21 R. Buckland, I. Hart Wootton Bassett 9
1972 R. Buckland, I. Hart Wootton Bassett 30 R. Compton, W. Fowler British Railways 11
1971 H. Scriven, E. Fahey Salisbury Electricity 22 H. Pryse, J. Smith Spencer Melksham 20
1970 N. Remington, G. Allden Trowbridge Westbourne 20 D. Isted, G. Mitchell Amesbury 19
1969 S. Haines, W. Dennett WD & HO Wills 18 W. Hudd, C. Stroud Trowbridge Westbourne 13
1968 J. Fletcher, E. Dyke Corsham 26 R. Adams, M. Chapman Swindon 10
1967 H. Clarke, P. King Westinghouse 23 W. Hudd, C. Stroud Trowbridge Westbourne 18
1965 R. Hunt, J. W. Day Westlecot 26 L. Moore, K. Gibbs Trowbridge Westbourne 13
1964 H. Northover, L. Thompson Chippenham Town 22 S. Wilson, V. Shail Swindon 13
1963 R. Avis, J. Aylward Malmesbury 21 F. Corden, C. Pulleyn Cricklade 13
1962 G. Allden, J. Sanders Trowbridge Westbourne 19 R. Hunt, J. W. Day Westlecot 13
1961 W. Barnett, F. Hudd Avon Sports 21 L. Davis, R. Blake Wilton 13
1960 W. Barnett, F. Hudd Avon Sports 18 D. Easton, D. Gooding Trowbridge Westbourne 14
1959 C. Daniel, R. Cooper Swindon 16 G. Higgs, L. Elms Bradford-on-Avon 15
1958 G. Chapman, C. Stroud Trowbridge Town 18 A. Pullin, E. Pullin Chippenham Town 16
1957 A. Clifford, B. Watson Calne 25 R. Smith, T. Lewis Garrards 22
1956 E. Pullin, A. Pullin Chippenham Town 25 W. Aldridge, A. H. Willis Swindon County Ground 11
1955 E. Theobald, C. Bull North End 19 H. Naish, J. Sharp Avon Sports 16
1954 G. W. Chapman, W. T. Clements Trowbridge Town 26 N. Hawkes, G. Newman Wills Imperial 16
1953 W. Aldridge, F. Willis County Ground 19 E. Everett, A. Potter British Railways 13
1952 C. Daniel, R. Cooper Swindon 24 A. Ferris, E. Hatherall Garrards 16
1951 H. L. Watts, H. G. Baker Spencer Moulton 22 A. Haines, C. Thomas Calne 20
1950 E. J. Case, C. F. Davis Salisbury 22 A. J. W. Bennett, J. Patterson Chippenham Park 14
1949 E. J. Case, C. F. Davis Salisbury 22 G. Brown Jnr, C. Benjamin Bradford-on-Avon 16
1948 R. H. Angell, H. Angell Calne 18 C. Hollick, R. Spurge Rodbourne Cheney 17
1947 E. Pullin, H. Jenkins Westinghouse 22 C. Hollick, R. Spurge Rodbourne Cheney 11
1946 H. Naish, W. Sharpe Avon Sports 23 C. Daniel, R. Cooper Swindon 17
1945 H. Wren, F. Collett Westinghouse 26 H. J. Annetts, J. McMillan Salisbury 22
1939 J. Gale, F. C. Dee Chippenham Park 22 R. Edwards, H. Usher Holt 16
1938 A. E.Avery, W. Dando Swindon G. W. R. 24 E. P. Holmes, C. F. Davis Salisbury 17
1937 A. E. Avery, W. Dando Swindon G. W. R. 26 G. Jones, H. G. Sutcliffe Swindon 12
1936 E. P. Holmes, C. F. Davis Salisbury 22 J. Hurn, A. Whittaker Melksham 17
1935 R. Uncles, G. Brown Bradford-on-Avon 26 A. E. Avery, W. Dando Swindon G. W. R. 25
1934 F. C. Dee, N.Heath Chippenham Park 26 C. Reeves, J. H. Harper Swindon Town Gardens 17
1933 C. Daniel, R. Cooper Swindon 20 J. Wiltshire, B. Watson Calne 14
1932 C. Daniel, R. Cooper Swindon 19 F. W. Andrews, R. Uncles Bradford-on-Avon 14
1931 B. S. Case, E. J. Case Salisbury 35 V. Ryan, N. Nibbs 4
1930 J. Gale, N. Heath Chippenham Park 16 B. S. Case, E. J. Case Salisbury 15
1929 B. S. Case, E. J. Case Salisbury 27 J. Gale, N. Heath Chippenham Park 18
1928 J. Gale, N. Heath Chippenham Park 23 W. Brown, E. Dyson Salisbury 18
1927 R. Uncles, H. Beard Bradford-on-Avon 27 C. Davis, A. Maidment Salisbury 12
1926 W. H. Bendall, C. McDonald Trowbridge Westbourne 38 A. Greenfield, E. Boulton Malmesbury 8
1925 E. Dyson, W. Brown Salisbury 31 F. Gale, C. Stevens Calne 15
1924 V. Bowers, H. Higginson Westlecot 23 A. E. Harris, R. Uncles Bradford-on-Avon 16
1923 A. C. Mockridge, Swindon Town Gardens 23 G. Head, J. Daymond Corsham 14
1922 J. Bolwell, R. Beasley Winsley 23 C. Robard, F. Smith 16
1921 R. Uncles, W. S. Gale Bradford-on-Avon 23 F. Wickham, L. S. Wyer Warminster 18
1919 A. W. Parsons,  Rev. A. Isherwood Trowbridge Westbourne 23 A. West, F. K. Knee Melksham 14
1914 L. Hinton, H.J. Mark Wilton 20 C. Timbrell, J. Arnold Swindon 13