Bowls Wiltshire Competition Honours – Mens Triples

Year Winners Club Score Runners Up Club Score
2017 W Simmonds, W Snook, B Gadd Holt 21 R Jeffreys, P Hardie, J Davis Holt 20
2016 A Colebrooke, R Francis, G Shadwell Spencer Moulton K Williamson, K Carter, R Sowden Westlecot
2015 W. Simmonds, W. Snook, B. Gadd Holt 22 J. Nobbs, T. Walkley, G. Morphet Wootton Bassett 9
2014 W. Simmonds, W. Snook, B. Gadd Holt 18 A. Colebrooke, R. Francis, G. Shadwell Spencer Moulton 15
2013 R. Jefferys, D. Gray, J. Davis Holt 20 J. Nobbs, K. Anderson, G. Morphet Wootton Bassett 19
2012 J. Nobbs, N. Smith, G. Morphet Wootton Bassett 23 M. Richards, G. Hatherall, M. Jackson Westlecot 6
2011 I. Jefferies, J. Titcombe, M. Biggs Westlecot 11 W. Simmonds, W. Snook, B. Gadd Holt 9
2010 W. Simmonds, W. Snook, B. Gadd Holt 16 G. Hatherall, M. Jackson, M. Dyer Westlecot 15
2009 J. Williamson, I. Williams, S. Snell Wootton Bassett B. Sictorness, M. Snell, N. Smith Wootton Bassett
2008 T. Walkley, H. Bowen, D. Snell Wootton Bassett 18 W. Simmonds, D. Hodges, W. Snook Holt 13
2007 M. Drew, S. Allison, M. Wittaker Westinghouse 12 M. Richards, G. Hatherall, M. Jackson Westlecot 10
2006 R. Petrie, D. Royle, G. Morphet Rodbourne Cheney 27 J. Titcombe, D. Rideout, N. Smith Westlecot 7
2005 M. Biggs, N. Hope, M. Dyer, sub K. Embling Westlecot 20 J. Ford, J. Roy, I. White Blue Circle 13
2004 D. Royle, D. Carter, G. Morphet, sub D. Jones Rodbourne Cheney 23 N. Remington, I. Cameron, A. Moore Spencer Melksham 14
2003 M. Biggs, N. Hope, M. Dyer Westlecot 16 R. Buckland, H. Bowen, R. Clews Wootton Bassett 15
2002 P. Barnes, N. Remington, M. Webb Spencer Melksham 19 B. Sictorness, N. Smith, S. Snell, sub A. Marshall Wootton Bassett 12
2001 M. Biggs, M. Dyer, S. Warren Westlecot 20 M. Murley, N. Smith, S. Snell Wootton Bassett 12
2000 M. Biggs, M. Dyer, S. Warren Westlecot 17 G. Hatherall, M. Jackson, I. Jefferies Westlecot 13
1999 L. Cousins, R. Tanner, K. Cousins Downton 18 M. Biggs, M. Dyer, S. Warren Westlecot 14
1998 B. Sictorness, S. Snell, D. Snell Wootton Bassett 18 A. Smith, T. Riccio, sub J. Lucas, G. Humphries Chippenham Town 10
1997 D. Vowles, G. Hatherall, A. Stevenson Westlecot 18 L. Cousins, R. Tanner, K. Cousins Downton 16
1996 D. Godwin, M. Meaden, G. Shadwell Trowbridge Town 25 R. Grice, P. Loney, R. Ford Marlborough 20
1995 S. Haddock, N. Byrne, I. James Marlborough 23 S. Remington, M. Wigman, N. Remington Spencer Melksham 21
1994 N. Remington, S. Remington, A. Moore Spencer Melksham 24 R. Tanner, L. Cousins, K. Cousins Downton 11
1993 R. Grice, P. Loney, R. Ford Marlborough 27 P. King, J. Nichols, S. Warren Westlecot 8
1992 C. Hicks, M. Savin, B. Crabb Malmesbury 17 S. Snell, M. Warner, D. Snell G. W. R. Staffs 10
1991 E. Witt, S. Heseltine, R. Parsons Chippenham Park 17 A. Lux, A. Broome, R. Frazer Avon Melksham 11
1990 B. Shadwell, G. Shadwell, A. Colebrooke Trowbridge Westbourne 16 Snell, A. Biggs, M. Biggs Wootton Bassett 15
1989 R. Baker, R. George, G. Whale Chippenham Town 28 K. Norman, A. Jackson, H. Bowen Swindon 12
1988 B. Hudson, T. O’Dowd, B. Fernandes Swindon 20 Tucker, Alexander, Cook Devizes 10
1987 G. Williams, L. Dolphin, S. Cornish Rodbourne Cheney 15 Clifton, Arnold, Danford British Rail 13
1986 S. Warren, L. Warren, M. Selby Westlecot 20 Gabb, Algar, Sanders Trowbridge Westbourne 10
1985 A. Jackson, B. Fernandes, H. Pryse Swindon 16 Snell, Williamson, Biggs Wootton Bassett 13
1984 A. Jackson, B. Fernandes, H.Pryse Swindon 20 K. Oliver, M. Webb, D. Gray Holt 17
1983 J. Merryweather, C. Perry, A. Crossman Chippenham Town 21 Large, R. Green, W. Green West End 15
1982 T. Yeates, M. Gingell, M. Wigman Spencer Melksham 20 Cooper, Cooke, Hicketts Devizes 10
1981 T. Williamson, P. King, J. Williamson Cricklade 20 H. Cook, R. Burchell, J. Cook Devizes 18
1980 H. Cook, R. Burchell, J. Cook Devizes 23 Button, Cleverly, Pullin, sub C. Lucas Chippenham Town 12
1979 G. Coombes, G. Higgs, R. Sherman Bradford-on-Avon 16 Algar, Remington, Stroud Trowbridge Westbourne 13
1978 H. Cook, R. Burchell, J. Cook Devizes 29 Harrold, Tribbeck, Holmes Salisbury 7
1977 D. Edwards, H. Clarke, P. King Westinghouse 25 Gibbon, Hobday, Smith Swindon 15
1976 D. Edwards, H. Clarke, P. King Westinghouse 18 Gibbon, Hobday, Smith Swindon 13
1975 D. Edwards, H. Clarke, P. King Westinghouse 20 Symons, Fairall, Snell Alderbury 13
1974 C. Tryner, S.Stimpson, R. Riddiford Avon Sports 17 Austerberry, Farmer, Fowler British Rail 7
1973 P. Austerbery, W. Farmer, W. Fowler British Rail 17 Tryner, Stimpson, Riddiford Avon Sports 14
1972 R. Hawker, H. Pryse, J. Smith Spencer Melksham 19 Edwards, Clarke, King Westinghouse 17
1971 P. Bull, H. Orr, I. Hart Wootton Bassett 22 Howe, Moody, Kennaugh Alderbury 10
1970 C. Andrews, M. Nicol, K. Strong Pewsey Vale 23 Carr, George, Baker Chippenham Town 22
1969 G. Allden, J. Sanders, C. Stroud Trowbridge Westbourne 18 Sheard, Ball, Bennett Chippenham Park 13
1968 H. Clarke, J. Stewart, R. George Westinghouse 18 Allden, Sanders, Stroud Trowbridge Westbourne 14
1967 D. Isted, F. Mitchell, W. Bird Amesbury 24 Benford, Hulbert, Easton Trowbridge Westbourne 11
1966 G. Allden, J. Sanders, C. Stroud Trowbridge Westbourne 18 Sheard, Ball, Bennett Chippenham Park 13
1961 W. Bird, F. Mitchell, L. Hunt Amesbury 22 Watson, Moon, Stroud Trowbridge Town 10
1960 W. Watson, J. Moon, C. Stroud Trowbridge Town 14 Bunn, Thompson, Humphries Chippenham Town 10
1959 J. Jones, A. Jones, L. Elms Bradford-on-Avon 17 Smith, Drew, Allen Swindon North End 13
1958 D. Easton, W. Hudd, D. Gooding Trowbridge Westbourne 20 Spurlock, Clark, White British Railways 18
1957 J. Coller, C. Gough, H. Clarke Westinghouse 19 Harding, Haines, Thomas Calne 14
1956 H. Barnett, W. Winchcombe, G. Poppitt Swindon North End 17 McNaught, Shail, Daniel Swindon 13
1955 J. Coller, C. Gough, H. Clarke Westinghouse 21 Moody, Higgs, Mortimer 15
1954 Lewis, Sheppard, Everett British Railways 25 Wyer, Perrett, Ellis Devizes 17
1953 H. Chapman, W. Rogers, C. Davis Salisbury 16 Durbridge, Cooper, Daniel Swindon 15
1952 V. S. Graham, W. H. Bird, F. E. Nice Amesbury 18 White, Day, Boulter Wootton Bassett 12
1951 P. Wyer, G. Perrett, W. Ellis Devizes 21 Lewis, Smith, Cole Garrards 20
1950 W. Durbridge, R. Cooper, C. Daniel Swindon 19 Whitaker, Sharp, Richards Avon Sports 16
1949 W. Durbridge, R. Cooper, C. Daniel Swindon 22 Gale, W. Box, G. Box Chippenham Town 17
1948 T. S. Stephens, H. Clark, H. Partingale 24 Bubb, Moody, Alcock Swindon County Ground 6
1947 E. Pullin, A. Jenkins, H. B. Wren Westinghouse 19 Hollick, Alpin, Spurge Rodbourne Cheney 8
1946 H. Naish, A. S. Clark, W. Sharp Avon Sports 19 Southey, Chant, Nice Amesbury
1945 T. Davis, A. G. Boulter, F. Stevens Wootton Bassett 18 Webb, Claaughan, Adams Swindon 13
1938 A. Archer, A. Vennell, A. Greenland Spencer Moulton 20 Burchell, Upton, Richards Melksham Town 16
1937 E. Cleveland, J. Price, W. Wheeler Trowbridge Town 18 Hurn, Moss, Varcoe Melksham Town 15
1936 F. Bunce, J. Lloyd, A. W. Betteridge Great Bedwyn 21 Clements, Rollets, Chapman Trowbridge Town 19